Kas ir Park Assist? Apraksts un darbības princips

Kas ir Park Assist? Apraksts un darbības princips

Park Assist ir sistēma, kas izstrādāta, lai palīdzētu autovadītājiem novietot automašīnu stāvvietā. Tā ļauj droši iebraukt vai izbraukt no stāvvietas automātiskā režīmā. Pirmo reizi tā tika uzstādīta 2003. gadā Toyota Prius.

Zīmolu sistēmas, kas uzstādītas dažādu marku automašīnās

  • Toyota un Lexus  — Inteleģentā stāvvietā novietošanas palīgsistēma (IPAS) un Uzlabotā stāvvietā novietošanas vadības sistēma (APGS)
  • Volkswagen — Stāvvietā novietošanas palīgsistēma vai Stāvvietā novietošanas redzamība
  • Ford un Mercedes-Benz — Aktīvā stāvvietā novietošanas palīgsistēma
  • Opel — Uzlabotā stāvvietā novietošanas vadības sistēma
  • Audi — Stāvvietā novietošanas sistēma plus
  • BMW — Tālvadības stāvvietā novietošanas palīgsistēma 
  • Jeep — ParkSense
  • KIA — Viedā stāvvietā novietošanas palīgsistēma (SPAS)

Darbības princips

Sistēma darbojas ar dzinēja vadības bloku (ECU), automātisko pārnesumkārbu, vilces kontroles sistēmu un elektromehānisko stūres pastiprinātāju. Autovadītājs to var aktivizēt, izmantojot atbilstošo pogu. Nospiežot pagrieziena rādītāja slēdzis, tiek izvēlēta stāvēšanas puse. Pēc tam ultraskaņas sensori meklē drošu trajektoriju. To diapazons ir 4,5 metri, savukārt sensoru skaits mainās atkarībā no transportlīdzekļa. 

Sistēma novērtē attālumu līdz tuvākajiem šķēršļiem un nosaka iespējamo stāvvietu. Garumam jābūt automašīnas virsbūves garumam plus 1 papildu metram. Kad ir atrasta vieta, atbilstošais signāls tiek nosūtīts uz ECU un pēc tam uz stūres vadības sistēmu. Brīdinājuma skaņas brīdina autovadītāju, un automašīnas trajektorija un instrukcijas tiek parādītas monitorā.

Manevrs tiek veikts automātiski: autovadītājam ir jāizmanto tikai pedāļi un jāizvēlas automātiskās pārnesumkārbas režīms: D un R. Ja autovadītājs iejaucas vai stūrēšana tiek pieregulēta, sistēma izslēdzas.

Premium klases BMW un Mercedes-Benz modeļiem kā papildu izvēle tiek piedāvāta tālvadības autostāvvietas vadība. Autovadītājs var izkāpt no automašīnas pirms manevra sākuma.