Kas ir drošības spilvens? Apraksts un darbības princips

Kas ir drošības spilvens? Apraksts un darbības princips

Drošības spilvens ir būtiska transportlīdzekļa pasīvās drošības sistēmas sastāvdaļa. Tas ir maiss, kas izgatavots no izturīga elastīga auduma, kas ārkārtas gadījumā piepūšas ar gāzi un mīkstina sadursmes iedarbību. Porsche 944, kas ražots 1987. gadā, bija pirmā automašīna, kurai standarta aprīkojumā bija priekšējie drošības spilveni. Mūsdienās ar tiem ir aprīkoti gandrīz visi mūsdienu transportlīdzekļi.

Kā tie darbojas

Buferī, salonā un durvīs uzstādītie devēji sadursmes laikā nosaka trieciena momentu un spēku. Atbilstošs signāls tiek nosūtīts uz EVB, kur elektriskais impulss iedarbina propelentu. Tas aizdedzina gāzes ģeneratoru, kas sastāv no kālija nitrāta un nātrija azīda. Tā rezultātā notiek reakcija un izdalās slāpeklis, liekot gaisa spilvenam piepūsties 0,3 sekundēs. Drošības spilvens tiks iedarbināts tikai tad, ja automašīnas ātrums sadursmes brīdī ir vienāds vai lielāks par 20 km/h. Tas ir paredzēts, lai mazinātu traumu risku nelielās ceļu satiksmes sadursmēs.

EVB var ieprogrammēt ar dažādiem drošības spilvenu iedarbināšanas algoritmiem. Tiek ņemts vērā transportlīdzekļa ātrums un palēninājums, kā arī pasažiera svars un stāvoklis. Piemēram, sistēma var neaktivizēties, ja drošības josta nav piesprādzēta. Turklāt to var izslēgt, pārvadājot bērnu sēdeklīti priekšējā pasažiera sēdeklī.

Drošības spilvenu veidi

  1. Priekšējie: tie tiek uzstādīti autovadītāja stūres vidū un priekšējā pasažiera panelī.
  2. Sānu: šie drošības spilveni tiek uzstādīti priekšējo sēdekļu atzveltnēs. Tie nodrošina krūškurvja, vēdera un iegurņa aizsardzību no frontāliem un sānu triecieniem.
  3. Aizkaru: tie tiek uzstādīti salona jumtā vai starp centrāliem balstiem. Tie novērš galvas traumas.
  4. Centrālie: šie drošības spilveni atrodas starp autovadītāju un priekšējo pasažieri.
  5. Ceļgalu: tos var atrast zem stūres un zem cimdu nodalījuma. Šis drošības spilvenu veids lielākoties sastopams luksusa automašīnās.
  6. Gājēju: tie tiek uzstādīti automašīnas virsbūves priekšpusē un minimizē traumas sadursmes gadījumā ar gājēju.
[Total: 0   Average: 0/5]